Pravilen dvoročni prijem polavtomatske pištole
V tej objavi bomo na kratko predstavili kako izvesti dober dvoročni prijem polavtomatske pištole, s katerim boste dosegali, seveda ob upoštevanju ostalin načel taktičnega streljanja, zavidljive rezultate. Dvoročni prijem je definitivno boljši kot enoročni prijem, zato ga uporabljamo vedno, ko je to mogoče. V določenih primerih se žal ni mogoče izogniti enoročnemu prijemu, recimo pri evakuaciji varovane osebe, poškodbi ene roke… vendar pa o tem kdaj drugič. Tudi, če vse delamo prav, bo pri enoročnem prijemu (v našem primeru držanju z desno roko), neposredno po strelu, pištolo in roko strelca, sama energija strela, odnesla v smer druge roke (levo) in rahlo navzgor, torej iz smeri cilja. Da odnese pištolo v levo, torej v smeri ne sodelujoče roke je razlog, da tam ni opore, navzgor pa zaradi samega delovanja zaklepa po sproščanju potisnih plinov.
Pravilni dvoročni prijem, nam pomaga odpraviti ravno to nekontrolirano bežanje pištole iz smeri ciljanja.
Da odpravimo bežanje navzgor, je že pri sami izvleki pištole iz toka, pomembno, da ročaj primemo tako, da je predel roke med palcem in kazalcem čim bolj tesno pod »lisičjim repom«. Tako, da se rep pištole upre na predel dlani med palcem in kazalcem in služi kot protiukrep odsunu pištole navzgor. Večji kot bo prazen prostor med repom in že omenjenim delom dlani, večji bo odsun pištole navzgor. Odsun lahko poskušamo zmanjšati tudi s posebnimi vzmetmi, vendar pa ne na račun površnosti (»Recoil« vzmetni sistem naj bo samo še pika na i k pravilnemu dvoročnemu prijemu).
Bežanje v smeri neaktivne roke odpravimo tako, da seveda le to vključimo v prijem, kot podporno roko. Pomembno je, da podporna roka več kot aktivno sodeluje pri stabilizaciji orožja. Podporna rok naj bo vključena v držanje pištole z močjo med 60 in 70 odstotki. Dominantna roka, torej tista, ki je izvleka orožje iz toka in s kazalcem katere vlečemo prožilec, naj drži orožje s preostankom razmerja, torej med 30 in 40 odstotki.
Še nekaj malenkosti; sredinec dominantne roke, naj tesno podpira spodnji del branika prožilca. Kazalec te iste roke naj bo izven območja branika do trenutka, ko je dejansko proženje potrebno. Palec naj z leve strani tesno podpira levi del pištole in naj že sam nakazuje smer streljanja. Vsi ostali prsti dominantne roke tesno ležijo v ročaju in držijo pištolo. Palec podporne roke naj tako kot je lepo prikazano na naslovni fotografiji, tesno podpira palec dominantne roke (med njima ne sme biti praznega prostora). Palec podporne roke je dodatna opora pištoli po njegovi celotni dolžini in kot opora dodatno preprečuje odsun pištole v smeri podporne roke. Ostali prsti podporne roke tesno objamejo ročaj pištole preko prstov dominantne roke, ter s 60% do 70% opravijo držanje pištole. Obe roki sta v komolcih iztegnjeni, z rameni potisnjenimi navzgor. Verjetno smo še kaj pozabili opisati. Na fotografijah poskušajte razbrati še preostale pomembnosti, če pa bo kljub temu še kakšno vprašanje, smo seveda na voljo.